LENKA (20)

"Jsem ráda, že jsem dokázala vyjít ze své komfortní zóny. Není to jednoduché. Ještě když žijete v azylovém zařízení, bez rodiny, nemáte nikoho a musíte se o sebe starat sami.

Byla jsem v maturitním ročníku, když přišel první lockdown, s ním i uzavření škol. Jelikož jsem studovala obchodní akademii, tak nás čekala i praktická část, na kterou se lze připravovat pouze ve škole. Ale jak, když jsme měli distanční výuku? Tudíž jsem maturitu dodělala až v září v druhém termínu. Měla jsem představu, že odmaturuji, najdu si práci v kanceláři jako asistentka nebo administrativní pracovnice a za rok zkusím vysokou školu. 

Maturita hotová, ale práci se mi nedařilo najít, hledala jsem dlouho a intenzivně. Nevím, zda to bylo covid dobou a nedostatkem pracovních nabídek nebo tím, že jsem introvertní typ a neuměla jsem se „prodat“. Po třech měsících na ÚP přišla moje sociální pracovnice s nabídkou práce v Restartu. Ozvala jsem se Magdě, proběhl pohovor, ale myslela jsem si, že to dopadne neúspěšně jako u předchozích pohovorů. Už jsem byla zoufalá a přemýšlela jsem nad tím, že odjedu do Německa jako pečovatelka. Pár dnů na to mi volala Magda, že pohovor dopadl úspěšně a můžu pracovat v Restartu. Měla jsem radost, ale i obavy z komunikace a nových lidí. Bojím se začátků, protože ty jsou vždy nejtěžší. Ne všechny dny v Restartu byly růžové, ale o tom to je, protože chybami se člověk učí, tedy pokud chce. Měla jsem i „osobní krizi“, kdy jsem chtěla z Restartu odejít. Tímto bych chtěla poděkovat Katce, díky které jsem zde zůstala, zamyslela se a chtěla na sobě dále pracovat.

I přesto, že byl Restart, kvůli vládním nařízením, otevřen v omezeném režimu, pomohl mi např. s komunikací, se vztahy nebo také s řešením nedorozumění. S odstupem pár měsíců mi vyšly všechny pohovory, které jsem absolvovala. Čím to je? To se ptám sama sebe. Tudíž nějaká změna nejspíše proběhla. Čtyři měsíce utekly jako voda a já se nyní vydávám na novou cestu. Nevím, zda pracovní, studijní nebo obojí, ale vím, že ať už si vyberu jakoukoliv, tak každá mě posune jen a jen VPŘED!"

Lenka je velmi citlivý a zároveň introvertní člověk. Jsem moc ráda, že se u nás v Restartu dokázala tolik otevřít a být schopná s námi sdílet spoustu věcí. Nebylo to pro ni vůbec jednoduché. Všichni jí přejeme, aby nevzdala svou cestu za spokojeným životem.